Makaleler

 • Ters Teras Çatı Yalıtımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  Yazar : Kerem ERSOY
  Ters çatı su yalıtımının altta, ısı yalıtımının üstte çözümlendiği bir çatı yalıtım...
 • Dış Cephede Su Yalıtımı Yapalım mı?
  Yazar : Kerem ERSOY
  Eğer sorununuz ısı yalıtımının yetersiz olmasından kaynaklanan yoğuşma problemi ise, ve siz yapıya dışarıdan hava ve su almayan bir su yalıtımı yaparsanız çok daha fazla sorunla karşılaşırsınız.
 • Isı İzolasyonunda Kullanılan Yapıştırıcılar
  Isı yalıtım plakalarının yüzeye bağlantısında kullanılan yapıştırıcılar ciddiye alınmalıdır. Normal fayans seramik yapıştırıcıları bu türden uygulamalar için son derece yetersiz kalır ve asla kullanılmamalıdır.
 • Dış Sıvanız Su Alıyorsa...
  Yazar : Kerem ERSOY
  Dikkat edilmesi gereken bir kaç kural:
 • Drenaj Nedir, Neden Su Sorununa Bir Çözüm Olarak Görülmemelidir?
  Yazar : Doktor İZO
  Mantıksal olarak suyun, temel döşeme betonu altındaki bir kottan daha yukarı çıkmasını önlemek ve döşeme betonunda görülür hale gelmesini engellemek için yapılan en sık uygulamalardan biri, drenajdır.

 • Yeteri kadar kalın radyemiz var...Boşuna su yalıtımı yapmayalım. Yoksa yapalım mı?
  Yazar : Doktor İZO
  Hangi şantiyeye giderseniz gidin, eğer şantiyenin başında teknik bir kişi oturmuyorsa bu yorumla hep karşılaşırsınız. "Radye temelimiz oldukça kalın, boşu boşuna su izolasyonu uygulamayalım. Bodrum perdelere yapsak yeterli olur". Ama...
 • Korkulu rüya, temelde yer alan dilatasyon...
  Yazar : Kerem ERSOY

  Dilatasyonunuz var temelinizde deyince şaşıranlar var, sanki hiç statik okumamışlar...Tabii ki sözüm inşaat mühendislerine, mimarlara ve teknikerlere.

  Nedir dilatasyon? Genelde büyük yapılarda kullanılan, binanın statik açıdan farklı oturmalarına çökmelerine karşı büyük binanın daha küçük bloklara bölünmesi için bırakılmış aralıklar. Evet doğru duydunuz, sanki kek kalıbından çıkmış taze bir keki ortasından bıçakla 2 parçaya bölmek gibi birşey bu. Böylece kekin bir yarısında oluşacak deformasyonlar diğer yarısına zarar vermeyecek...

 • Kışın arabanıza binince nasıl sıcak nefesinizden ön camda buğu oluşuyorsa, aynısı evinde yumurta kaynatan, su ısıtan hanımefendinin de başına geliyor.
  Yazar : Doktor İZO

  Yoğuşma cidden ilginç bir olay. İnsanları su yalıtım problemlerinde kandıran bir fiziksel durum. Düşünün, bir bakıyorsunuz bodrum katınızda kapalı depo, kiler olarak kullandığınız odanın duvarlarında boyalar kalkmaya başlıyor. Yakından baktığınızda alçı sıvanın bile döküldüğünü görüyorsunuz. Sonra başlıyorsunuz binayı yapan adamı aramaya, dışarıdan içeriye su sızıyor, yalıtımda sorun var gel çöz diye.

  Oysa ki durum farklı olabiliyor. Tabii ki su yalıtım örtüsündeki yırtılma delinmeden dolayı su girebilir içeri. Bunun çözümü su yalıtımı o zaman. Ama bazen içeride duvarda gördüğünüz nemin, suyun kaynağı dışarıdan gelen su olmayabiliyor. Paşa paşa içeride sizin oluşturduğunuz su bu. Garip geliyor kulağa değil mi? Siz oluşturuyorsunuz bu suyu. Havalandırması az olan bu depo odanızda, durağan olan oda şartlarında ısıtılmış (20 derecelerde) hava, soğuk beton duvara çarptığında yoğuşuyor. Aynı kışın soğuk günlerde arabanıza bindiğinizde, sıcak nefesinizden ön camda oluşan buğu gibi. Damla damla suyu bile görebilirsiniz terlemeden dolayı.

 • Sıvada Çimentodan Kaynaklanan Sorunlar Nelerdir?
  Şöyle sıralayabiliriz.
 • Plastik Rötre Çatlakları
  Yazar : Kerem ERSOY
  Betonun, döküm esnasında, perde içerisinde bulunan demir donatılara çarparak ayrışmasından kaynaklanan genellikle duvar kesiti boyunca devam eden kılcal çatlaklar plastik rötre çatlakları olarak adlandırılır.
 • İnşaatlarda Deniz Kumu Kullanımı
  Deniz kumu kullanımı çimentonun söz konusu olduğu her tür imalatta büyük sorunlar yaratır.
 • Havuz Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
  Havuz yapımında dikkat edilmesi gereken bir dizi etmen vardır.
 • Bünyesel Rötre (Büzüşme)
  Çimento hidrate (suyla dönüşen) bir elemandır.Beton oluşumu sırasında ortama verilen suyun bir kısmı çimento ile tepkimeye girerek kimyasal bağların oluşumunu sağlar.
 • HDPE Sodyum Bentonit Membranlar
  Yazar : Kerem ERSOY
  Yeni nesil sodyum bentonit su yalıtım membranlarında, HDPE’nin yüksek esnekliği, kimyasal ve delinme dayanımı Sodyum Bentonit Killeri’nin kendi kendini onarma özelliğiyle birleştiriliyor.
  Membranların bir yüzeyi HDPE, diğer yüzeli ise saflaştırılmış sodyum bentonit killerden oluşur. HDPE’nin yüksek fiziksel dayanım, kimyasal dayanım ve esneklik özelliği, Sodyum bentonit killerinin jelleşip genleşerek delik kapama ve kendi kendini onarma özelliğiyle bir araya gelerek temelleri risklere karşı iki kere korur.

  Avantajları:
  . HDPE tabaka ve Sodyum Bentonit killeri ile ikili koruma
  . Kendi kendini onarma
  . Membran ve beton yüzey arasında su hareketine (su izi) izin vermeme

E-Bülten

Yenilikler ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız eposta listemize üye olabilirsiniz.

Eposta adresi *Anket

Yapı Kimyasallarını tanıyor musunuz?

 • Tüm Anketler