Yalıtım Tekniği

Betonarme Yüzme Havuzlarında Pozitif (İçten) Su Yalıtımı


Bu yalıtım tekniğinde, yüzme havuzunun içindeki suyun dışarıya kaçmaması ve aynı zamanda toprağa dayanan havuz perdelerinden ve zemininden içeriye su girmemesi hedeflenir. Perdelerde ve döşemede su köprülerinden ve beton çatlaklarından içeriye girebilecek olan su, su köprülerinin tamir edilmesi ve çift komponentli kristalize malzemenin sürülmesi ile engellenmiş olur. Betonarmenin üzerinde bir örtü oluşturduğu gibi betonun içinde belli bir derinliğe kadar kristal üretildiği ve kılcal çatlaklar suya karşı kitlendiği için, bu uygulamanın şantiye ortamında zarar görme riski çok daha azdır. Havuzun içerisinin izolasyonu bitirildikten sonra, üzerine sıva ve fayans kaplama işleri kolaylıkla yapılır.Havuz zemininde ve perdelerinde su köprüsü teşkil edebilecek, tierod delikleri, ahşap takozlar, gergi demirleri, soğuk derzler, iş derzleri ve segregasyon alanları su geçirimsiz betonarme tamir harçlarıyla tamir edilir, tıkanır. Daha sonra havuz içi ıslatılarak boza kıvamına getirilmiş olan çift komponentli çimento bazlı kristalize malzemesi duvara sürülür.


 Çimento esaslı olan bu tip malzemelerin ham betona temas etmesi gerekmektedir. Uygulama yapılacak yüzeyde sıva, şap gibi çatlayabilecek ve betonun malzeme ile direk temasını engelleyecek başka malzemelerin bulunmaması gerekir. Pozitif (suyun geldiği yönden) uygulanan kristalize malzeme temizlenmiş ve hafif ıslatılmış yüzeye uygulanır.


UYGULAMA ŞEKLİ1. Öncelikle beton içerisinde oluşan segregasyon bölgeleri sağlam beton bulununcaya kadar kırılır. Oyuk içleri su ile çok iyi bir şekilde yıkanır ve fazla su bir sünger yardımı ile alınır. Oyuk içerisine 1 kat kristalize sürülür. Daha sonra oyuk, beton yüzeyine kadar su geçirimsiz antikorrozif beton onarım malzemesi ile doldurulur.2. Soğuk derz bölgeleri beton içerisine doğru 3 cm derinlikte açılır, oyuk içi su ile yıkanıp,süngerle fazla su alındıktan sonra 1 kat kristalize sürülür. Oyuk, daha sonra beton yüzeyine kadar su geçirimsiz antikorrozif beton onarım malzemesi ile doldurulur.3. Ankraj demirleri etrafı da aynı yöntemle onarılır. Tie-rod delikleri, gergi demirleri ve ahşap takozların etrafı 3 cm kadar kırılıp su geçirimsiz antikorrozif beton onarım malzemesi ile doldurulur. DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER· Duvarda sıva bulunmaması gerekmektedir.. Askıda bulunan veya oynak zemine oturtulmuş havuzlarda çatlamalara karşı fileli uygulama yapılmalıdır.· Ayrıca her türlü toz, demir ve ahşap parçaları gibi yüzeyi kirleten malzemelerden arındırılması gerekmektedir.· Sürülecek malzemenin direk betona temas etmesi gerekir.· Uygulama yapılacak yüzeyin önce ıslatılması gerekmektedir.· Tüm su köprülerinin ( tie-rod delikleri, segregasyon alanları, gergi demirleri, soğuk derzler, ahşap takozlar) tamirat için belli bir yere kadar kırılıp, su geçirimsiz antikorrozif beton onarım malzemesi ile doldurulması gerekmektedir.· Perde zemin birleşimine yaklaşık 6’ya 6 cm’lik su geçirimsiz antikorrozif beton onarım malzemesi ile pah atılması gerekmektedir.· Tüm su köprüleri temizlendikten sonra yüzey yeniden ıslatılır ve kristalize (pozitiften) kılavuzda belirtilen oranlarda karıştırılıp fırça ile uygulanır. İlk katın prizini almasına yakın ikinci kat sürülür.


Kategoriler

E-Bülten

Yenilikler ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız eposta listemize üye olabilirsiniz.

Eposta adresi *Anket

Yapı Kimyasallarını tanıyor musunuz?

  • Tüm Anketler