Yalıtım Tekniği

Betonarme Teraslarda Pozitif (üstten) Fileli Kristalize Su Yalıtımı


Bu yalıtım tekniğinde, teras çatılarda, balkon teraslarda ve garaj üzeri peyzaj altı teraslarda, betondan su geçişi engellenemek üzere izolasyon yapılır. Döşemede su köprülerinden ve beton çatlaklarından içeriye girebilecek olan su, su köprülerinin tamir edilmesi ve çift komponentli kristalize malzemenin fileli olarak uygulanması sonucu engellenmiş olur. Betonarmenin üzerinde bir örtü oluşturduğu gibi betonun içinde belli bir derinliğe kadar kristal üretildiği ve kılcal çatlaklar suya karşı kitlendiği için, bu uygulamanın şantiye ortamında zarar görme riski çok daha azdır. Teras izolasyonu bitirildikten sonra, üzerine şap, dolgu veya fayans seramik kaplama işleri kolaylıkla yapılır. Döşemede su köprüsü teşkil edebilecek, ahşap takozlar, soğuk derzler, iş derzleri, plastik rötre çatlakları ve segregasyon alanları su geçirimsiz betonarme tamir harçlarıyla ve sıvı polimerlerle tamir edilir, tıkanır. Daha sonra beton teras ıslatılarak boza kıvamına getirilmiş olan çift komponentli çimento bazlı kristalize malzemesi bir kat olarak uygulanır, file yatırılır ve ikinci kat sürülür.


 


Çimento esaslı olan bu tip malzemelerin ham betona temas etmesi gerekmektedir. Uygulama yapılacak yüzeyde şap gibi çatlayabilecek ve betonun malzeme ile direk temasını engelleyecek başka malzemelerin bulunmaması gerekir. Pozitif (suyun geldiği yönden) uygulanan kristalize malzeme temizlenmiş ve hafif ıslatılmış yüzeye uygulanır.UYGULAMA ŞEKLİ1. Öncelikle beton içerisinde oluşan segregasyon bölgeleri sağlam beton bulununcaya kadar kırılır. Oyuk içleri su ile çok iyi bir şekilde yıkanır ve fazla su bir sünger yardımı ile alınır. Oyuk içerisine 1 kat kristalize sürülür. Daha sonra oyuk, beton yüzeyine kadar su geçirimsiz antikorrozif beton onarım malzemesi ile doldurulur.2. Soğuk derz bölgeleri beton içerisine doğru 3 cm derinlikte açılır, oyuk içi su ile yıkanıp,süngerle fazla su alındıktan sonra 1 kat kristalize sürülür. Oyuk, daha sonra beton yüzeyine kadar su geçirimsiz antikorrozif beton onarım malzemesi ile doldurulur.3. Ahşap takozların etrafı 3 cm kadar kırılıp su geçirimsiz antikorrozif beton onarım malzemesi ile doldurulur.4. Teras betonu enkesiti boyunca inen çatlaklar sıvı polimer emdirilerek tıkanır.5· Tüm su köprüleri temizlendikten sonra yüzey yeniden ıslatılır ve kristalize (pozitiften) kılavuzda belirtilen oranlarda karıştırılıp fırça ile uygulanır. Alkali dayanımlı file yatırılır, ilk katın prizini almasına yakın ikinci kat sürülür.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER· Zeminde şap bulunmaması gerekmektedir.. Alkali dayanımlı 160gr/m2 ağırlıklı file kullanılması gerekir.. Parapetlere toprak veya şap dolgu hizasına ve hatta bunun üzerine kadar izolasyonun dönülmesi lazımdır.· Ayrıca her türlü toz, demir ve ahşap parçaları gibi yüzeyi kirleten malzemelerden arındırılması gerekmektedir.· Sürülecek malzemenin direk betona temas etmesi gerekir.· Uygulama yapılacak yüzeyin önce ıslatılması gerekmektedir.· Tüm su köprülerinin ( tie-rod delikleri, segregasyon alanları, gergi demirleri, soğuk derzler, ahşap takozlar) tamirat için belli bir yere kadar kırılıp, su geçirimsiz antikorrozif beton onarım malzemesi ile doldurulması gerekmektedir.· Parapet zemin birleşimine yaklaşık 6’ya 6 cm’lik su geçirimsiz antikorrozif beton onarım malzemesi ile pah atılması gerekmektedir.· Tüm su köprüleri temizlendikten sonra yüzey yeniden ıslatılır ve kristalize (pozitiften) kılavuzda belirtilen oranlarda karıştırılıp fırça ile uygulanır. Alkali dayanımlı file yatırılır, ilk katın prizini almasına yakın ikinci kat sürülür.


Kategoriler

E-Bülten

Yenilikler ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız eposta listemize üye olabilirsiniz.

Eposta adresi *Anket

Yapı Kimyasallarını tanıyor musunuz?

  • Tüm Anketler